MOST JAGIEŁŁY 2018 - Stowarzyszenie "Nasz Czerwińsk nad Wisłą"

Przejdź do treści
MOST JAGIEŁŁY
"MOST JAGIEŁŁY - CZERWIŃSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ I KULTURĄ ŚREDNIOWIECZA"
Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą i Grupa Pasjonatów Średniowiecza mają zaszczyt zaprosić na pierwszą edycję wydarzenia „MOST JAGIEŁŁY – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” w dniach 30.06-01.07.2018 r. do ogrodów klasztornych w Czerwińsku nad Wisłą.
Tworząc wydarzenie MOST JAGIEŁŁY, chcemy upamiętnić ważny moment w historii, jakim była budowa mostu łyżwowego na Wiśle – olbrzymiego sukcesu polskiej inżynierii wojskowej czasów średniowiecza. Przez ten most, na przełomie czerwca i lipca 1410 roku król Władysław Jagiełło przeprawił się wraz ze swoimi wojskami, połączył z wojskami litewskim i stworzył ogromną armię, która podążyła na pola Grunwaldu, gdzie w wielkiej bitwie dokonało się historyczne zwycięstwo Rzeczpospolitej Obojga Narodów nad Zakonem Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.
Na naszym edukacyjnym pikniku historycznym zobaczycie średniowieczny obóz rycerski i jarmark dawnych rzemiosł, pokazowe walki rycerskie i zmagania łucznicze. Weźmiecie udział w średniowiecznym korowodzie oraz grach i zabawach plebejskich. Przekonacie się jak wojska polskie suchą nogą przekroczyły Wisłę.
Zachęcamy do śledzenia fanpage wydarzenia i strony Stowarzyszenia Nasz Czerwińsk nad Wisłą.
Zabierzemy Was w podróż do średniowiecznej rzeczywistości, zatem możecie spodziewać się dużo dobrej zabawy połączonej z nauką żywej historii – ZAPRASZAMY DO CZERWIŃSKA NAD WISŁĄ !!!!

PROWADZĄCY WYDARZENIE - BŁAZEN JAJOSZ
Król Władysław Jagiełło, przeprawiwszy się wraz ze swą armią przez Wisłę w 1410 r. okazał się lepszy od samego cesarza Fryderyka I Barbarossy, który utonął w 1190 r. podczas podobnej przeprawy przez rzekę Salef. W ten sposób nie tylko o słynnym moście Jagiełły opowie, ale i widzów w klimat i program imprezy wprowadzi, nie kto inny a sam Błazen Jajosz. Jest to wieloletni prezenter historii konfliktu polsko-krzyżackiego oraz propagator współczesnego ruchu rekonstrukcji historycznych i sportowych walk rycerskich. W swoim dorobku ma prowadzenie licznych festiwali historycznych i turniejów rycerskich, za co w 2017 roku otrzymał Certyfikat Produktu Warmii i Mazur. Razem przeprawmy się przez Czerwińskie Brody. Bez lania wody, merytorycznie, ale nie na sztywno.

BŁAZEN JAJOSZ
ZESPÓŁ "FLEURDELIS"
Mamy przyjemność zaprezentować dziś kolejną atrakcję naszego wydarzenia – tym razem muzyczną. Do Czerwińska przyjedzie bowiem zespół, który wprowadzi Was w radosne klimaty muzyki dawnej. "Fleurdelis - Kwiat Lilii" - zespól folkowy założony w natchnieniu krakowskich kamienic, w maju 2015 roku.
Troje przyjaciół postanowiło połączyć swoje doświadczenia oraz pasje, aby stworzyć projekt oparty na muzyce dawnej oraz ludowej, z wpływami współczesnych gatunków muzycznych. W swym założeniu zespół miał być krakowskim "streetbandem", wpasowującym się w koloryt Renesansowego Miasta, dźwiękami fletu rozpraszając krakowską codzienność. Jednak bardzo szybko grupa wyszła poza Kraków, dając między innymi koncert w klasztorze w Sulejowie,w ramach festiwalu Kolory Polski. Przełomem okazał się koncert na olsztyńskim festiwalu filmowym Bluebox, podczas którego zespół zaprezentował program z muzyką filmową we własnych aranżacjach - bardzo dobrze przyjęty przez krytyków.
Obecnie każdy sezon, to ponad trzydzieści koncertów, turniejów i festiwali średniowiecznych w całej Polsce. Pod koniec 2016 roku, Fleurdelis wydało debiutancki album,  na którym znalazły się utwory zarówno z czasów średniowiecza i renesansu jak i własne kompozycje. Wszystko zagrane w duchu czasów minionych z rock&rollowym zacięciem.
Aktualnie zespół pracuje nad nową płytą, która ma się ukazać w drugiej połowie 2018 roku.
Skład zespołu:
Paulina Koszewska-Sienkiewicz - Flety renesansowe
Jędrzej Sienkiewicz - Lira Korbowa, Rabab Kashgar, Gitara akustyczna
Miłosz Sienkiewicz - Bouzouki Irlandzkie, Dudy średniowieczne "Huemmelchen"
Piotr Pniak - Perkusjonalia

ROTA ZACIĘŻNA STRAŻNICY SENSBURG KOMTURII RYŃSKIEJ CHORĄGWI BAŁGIJSKIEJ
Grupa zapalonych miłośników historii okresu średniowiecza, która od 2010 roku czynnie uczestniczy w ruchu rekonstrukcyjnym jako Bractwo Rycerskie. Ich największym osiągnieciem i ogromnym sukcesem jest coroczna inscenizacja „Bitwy pod Wopławkami 1311” – w tym roku była to już 8 edycja. W swoich szeregach skupia miłośników walk rycerskich i tańca średniowiecznego. Głównym celem członków grupy jest przybliżenie niezwykłej historii ziem na których żyją oraz odtwarzanie kultury i realiów życia ludzi okresu okołogrunwaldzkiego.
Podczas Czerwińskich spotkań z historią i kulturą średniowiecza zobaczycie ich w roli prowadzących turniej rycerski oraz pokazy i warsztaty tańców dawnych.

TEREN TEGOROCZNEGO WYDARZENIA
PARTNER WYDARZENIA - MUZEUM BITWY POD GRUNWALDEM W STĘBARKU
Nikt nie wie więcej na temat Zakonu Krzyżackiego i kampanii króla Władysława Jagiełły niż eksperci, którzy zajmują się na co dzień badaniem Wielkiej Wojny 1409 – 1411 r.
Dziś z dumą ogłaszamy wszem i wobec, że opieką otoczyło nas Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku - nie moglibyśmy sobie wymarzyć lepszego partnera MOSTU JAGIEŁŁY – DZIĘKUJEMY !
Muzeum jest instytucją kulturalną, funkcjonującą od 1960r.  Dysponuje powierzchnią wystawienniczą, gdzie eksponowana jest wystawa stała „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.”, której podstawową częścią są mapy, plany, rysunki, fotografie oraz duża ilość oryginalnych egzemplarzy a także kopii uzbrojenia średniowiecznego. W części archeologicznej prezentowane są zabytki odkryte na Polach Grunwaldu: groty bełtów kusz, groty strzał łuków, fragmenty mieczy, ostrogi i unikalne w polskich zbiorach muzealnych fragmenty rękawicy pancernej. Ponadto w Muzeum eksponowana jest wystawa „Grunwald – 600 lat chwały” ukazująca kopie dokumentów, mapy i plany dotyczące najważniejszych wydarzeń związanych z Zakonem Krzyżackim i Królestwem Polskim.
Muzeum jest organizatorem lub współorganizatorem wielu wydarzeń o charakterze edukacyjno – historycznym, wśród których są organizowane corocznie „Dni Grunwaldu” i inscenizacja Bitwy, cykl turniejów rycerskich w ramach Rycerskiej Ligi Turniejowej Grunwaldzkiej Akademii Miecza, imprezy okolicznościowe, między innymi z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Święta Wojska Polskiego, Nocy Muzeów, zawody w historycznym łucznictwie konnym (w randze Pucharu Europy) a także jedyna w Polsce zimowa impreza reenactorska – Rejza na Zamek w Nidzicy i Pola Grunwaldu.PARTNER WYDARZENIA - FUNDACJA ROK RZEKI WISŁY
Przedstawiamy dziś naszego kolejnego partnera, który wspiera wydarzenie "MOST JAGIEŁŁY – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza".
To na tych łodziach 30 czerwca w Czerwińsku nad Wisłą zostaną umieszczone przęsła odtworzonego mostu, którym wojska polskie przeprawiły się przez Wisłę. Tym partnerem jest nie kto inny jak Fundacja Rok Rzeki Wisły i jej założyciel Robert Jankowski – żeglarz i praktyk Wisły, który zaraża ludzi miłością do tej rzeki.
Fundacja Rok Rzeki Wisły skupia przedstawicieli środowisk wiślanych, którzy działają na rzecz inicjatywy zawiązanej dla przywrócenia dobrej marki Królowej Polskich Rzek. Ludzi, którzy uruchamiają energię i działanie na wielu poziomach, aby realizować wspólnie programy dedykowane Wiśle i tworzyć trwałe efekty w skali lokalnej i ogólnokrajowej w różnych obszarach takich jak kultura i dziedzictwo narodowe, rekreacja i sport, turystyka, ekologia i natura. To oni w pięknym stylu zorganizowali obchody Roku Rzeki Wisły w 2017 i zapoczątkowali akcję społeczną Obywatel Rzeki Wisły promującą wszelkiego rodzaju wydarzenia wiślane.


WARSZTATY GARNCARSKIE
Anna Wojcieszuk Wolnomiejska jest osobą blisko związaną z naturą. Z wykształcenia leśnik i turysta, a z zamiłowania i zawodu garncarz. Zajmuje się rekonstrukcją historyczną okresu średniowiecza. W sezonie można ją spotkać na zamkach i grodziskach jak w stroju z epoki kręci garnki. Posiada rozległą wiedzę na temat gliny oraz technik jej wykorzystania zarówno współcześnie, jak i na przestrzeni wieków. Warsztaty garncarskie z Anią są pełne pasji i humoru, jednocześnie pozwalają się zrelaksować, wyżyć manualnie oraz w sposób lekki poznać historię naszych ziem - o czym przekonacie się w  Czerwińsku nad Wisłą.
Jedna z jej inicjatyw to cykl spotkań rzemieślniczych Reko Gary,  gdzie powstają rzeczy piękne i praktyczne. Co nam powiedziała artystka o tych warsztatach? - „Robimy zarówno wierne rekonstrukcje zabytków glinianych (nie tylko kubków), jak i stylizacje. Z naszych naczyń pito, jedzono, gotowano w nich. Przęśliki kręcą się na wrzecionach, a grzechotki są obgryzane przez reko maluchy”.


PRACOWNIA "SUB ROSA"
Dziś przedstawiamy Wam kram „Pracownia Sub Rosa”, który w Czerwińsku zaprezentuje się ze swoimi strojami średniowiecznymi okresu okołogrunwaldzkiego.
Kasia i Piotr zajmują się szyciem ubiorów męskich i damskich oraz wszystkich niezbędnych dodatków. "Sub Rosa" to także wykuwanie zbroi, szycie namiotów historycznych, a ostatnio odlewanie guzików. Są tak uzdolnieni, że wykonają też sprzęt obozowy i tarcze (łącznie z pięknym malowaniem). Uffff sporo tego, czyż nie są niesamowici ?


PATRONATY HONOROWE
Mamy przyjemność poinformować, że "MOST Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza" objęli patronatem honorowym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Dzięki wsparciu takich osób i instytucji otworzyła się droga, aby urzeczywistnić wizję i stworzyć naprawdę niesamowite wydarzenie.

BIELSKA KOMPANIA RAUBRITTERÓW "AURUM GALLUS"
Bielska Kompania Raubritterów "Aurum Gallus" - drużyna mająca w swoich szeregach najlepszych zbrojnych, łuczników i strzelców. A także najprzedniejszych rzemieślników i kramarzy. Słynny z przeszywanic i wszelkiego rodzaju pikowańców, a także dodatków do stroju i obozu - "Kram U Mieszczaka" zaprezentuje w Czerwińsku stoisko pokazowo-warsztatowe średniowiecznych strojów bojowych, gdzie będzie można m.in. spróbować swoich sił w szyciu przeszywki.
ILUMINATORSTWO
Iluminatorstwo to nieodłączny składnik kaligrafii średniowiecza. Dzięki rozwojowi tej sztuki możemy dziś podziwiać piękne zdobienia starych ksiąg rękopiśmienniczych, ręcznie sporządzanych dokumentów, a czasem także inkunabułów. Wydawać by się mogło, że to zapomniana dziedzina sztuki – nic bardziej mylnego. W Czerwińsku zobaczycie pokazy z iluminacji średniowiecznej, malowanie miniatur, pokazy konstruowania tła w iluminacjach oraz przykłady średniowiecznych inicjałów w tym także złocenia ze złota mineralnego w wykonaniu Anny Domosławskiej, kobiety która o średniowieczu wie niemalże wszystko.


"SOWA LUNA" W CZERWIŃSKU NAD WISŁĄ
Celem grupy jest edukacja w zakresie historii sokolnictwa oraz biologii ptaków szponiastych i sów. Młodzież na co dzień opiekuje się ptakami ułożonymi sokolniczo. W posiadaniu grupy znajdują się zarówno sokoły, jak i jastrzębie i sowy. Zespół prowadzi pokazy lotów swoich podopiecznych, podczas których można dowiedzieć się wiele o ich życiu i sokolnictwie w wiekach średnich.


Plac Batorego 11
500068007

naszczerwinsk@gmail.com

Stowarzyszenie "Nasz Czerwińsk nad Wisłą"
Wróć do spisu treści